PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=102851}

Cienie zapomnianych przodków

Tini zabutykh predkiv
7,9 3 102
oceny
7,9 10 1 3102
8,3 20
ocen krytyków
Cienie zapomnianych przodków
powrót do forum filmu Cienie zapomnianych przodków

Mój Paradżanow!

ocenił(a) film na 10

Dzieł sztuki nie powinno sie recenzować, ale kontemplować, stąd wszelki komentarz uważam za zbędny.
Paradżanow jest prawdziwy, a za prawdę zapłacił wysoką cenę izolacji filmowej i życiowej (więzienie). Uważał, że reżyserem człowiek sie rodzi a nie staje, stąd mimo przeciwności na jakie napotykał w ZSRR trwał na własnych pozycjach, ceniąc przeszłość tj. zwyczaje, obrzędy i wiarę przodków. "Cienie..." są dziewiątym filmem Paradżanowa, jednak pierwszym, w którym wystąpiły w pełni ukochane motywy: etnografia, Bóg, miłość i tragedia. Cenię go za tę walkę o prawdę o czasach minionych, za walkę o prawa narodów do pielęgnowania własnej tożsamości. Ukraińcy, Ormianie, Azerowie, Gruzini... dzięki takim jak Paradżanow nie udało się władzy sowieckiej zabić ich narodowych korzeni i pamięci o tych, którzy odeszli.
Piękno w czystej postaci!

ocenił(a) film na 10
kosmiczny

Zgadzam się ze wszystkim, oprócz pierwszego zdania - dzieło sztuki jak najbardziej należy recenzować, żeby chociaż dzielić się swoimi wrażeniami albo pokazywać drugie, trzecie i dziesiąte dno - żeby docenić go nie tylko emocjonalnie, ale też intelektualnie.
Swoją drogą, to jak do tej pory jedyny film, po którym spodziewałam się arcydzieła, a dostałam Arcydzieło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones